Prime Akademi

AYURVEDİK BESLENME, AYURVEDİK DETOKS VE AYURYOGA

AYURVEDİK BESLENME, AYURVEDİK DETOKS VE AYURYOGA

AYURVEDİK BESLENME, AYURVEDİK DETOKS VE AYURYOGA
Ayurveda kelime anlamıyla yaşam ve uzun ömrün bilimi demektir. Amacı, bedeni sağlıklı ve hastalıklardan arınmış bir halde tutmaktır.

Ayurveda kişiye bireysel  yaklaşır ve beden-zihin-ruh bütünlüğünde değerlendirir. Her beden tekdir, biriciktir. Başkasına uyan, sana uymayabilir. Başkasına şifa olan, sana yük olabilir. Ayurveda ile kişinin bedeni doğa ile uyumlanarak, kendi doğal iyileştirme gücünün ortaya çıkması ve canlılığını kazanması sağlanır.

Bu bakış açısıyla beslenme son derece önemlidir. Denir ki “ eğer kişi yanlış besleniyorsa aldığı ilaçların bir yararı olmaz, doğru besleniyorsa zaten o ilaçlara gerek duymaz”!

Beslenme konsepti altında pekçok faktörü ele alan Ayurveda bunları süzgeçten geçirerek kişinin kullanımına sunmaktadır. Bu faktörler beden tipleri  (Vata, Pitta, Kapha beden ve mizac özellikleri), mevsimler, sindirim ateşi (agni), bedende biriken toksinler (ama), yiyeceklerin özellikleri (gunalar), ağızdaki tatları (rasa), midedeki etkileri (virya), bağırsaklarda sindirim sonrası etkileri (vipaka) ve doğru gıda eşleşmeleridir.  Amaç kişiye dengeli sindirim kazandırmaktır. Böylelikle sofradan hazımsızlık, ağırlık veya uyku hissetmeden, mide yanması veya ekşimesi duymadan, gaz ve şişkinlik yaşamadan keyifle, zevkle kalkabilirsiniz. Yani beden mutlu, zihin mutlu..

Ayurveda geleneğinde bedende biriken toksinlerin vücuttan atılması son derece önemlidir. Uyguladığı farklı detoks programlarıyla (panchakarma)sindirim sistemi ve karaciğer üzerindeki yükü hafifleterek vücudu yeni gelen mevsime hazırlar, daha fazla enerjiye, odaklanmaya ve yaratıcılığa yer açar.

Ayurveda bireyde sağlık farkındalığı yaratırken yogadan da destek alır. Yoga ve Ayurveda kardeş bilimler olarak geçer. Kişiye, beden tipine (Vata, Pitta, Kapha) özel asana, nefes ve meditasyon çalışmalarını  Ayuryoga çatısı altında buluşturur. 

Ipek Yılmaz

Ayurveda & Yoga Danışmanı

@ipekleyogayurveda

Anketimize Katılın!