Prime Akademi

Covid-19 Omicron Varyantı: ağır mutasyon ve bilim insanları alarmda

Covid-19 Omicron Varyantı: ağır mutasyon ve bilim insanları alarmda

Covid-19 Omicron Varyantı: ağır mutasyon ve bilim insanları alarmda
Covid-19 pandemisi insanlığın yaşadığı büyük kabuslardan birisi olma tehdidini hala sürdürmekte. Hastalığın başından beri çeşitli mutasyonlar gözlemlenmekte; sonuncusu OMICRON için araştırmalar hızlandı.

Yazan: Prof. Dr. Kadri Yamaç

İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı

 

Covid-19 pandemisi insanlığın yaşadığı büyük kabuslardan birisi olma tehdidini hala sürdürmekte. Hastalığın ilk kez görüldüğü 2019 yılı aralık ayından bu yana, hastalıktan korunma, aşı ve ilaç bulma çalışmaları sürerken ortaya çıkan mutasyonlar bilim insanlarının işini zorlaştırıyor. İlk kez Hindistan'da ortaya çıkan ve bulaşıcılığı yüksek “Delta” varyantının dünya genelinde yayılmaya başlaması ve aşılara belirli ölçüde direnç geliştirmesi salgının gelecekteki seyrine dair zaten yeterince kaygı yaratmış durumda.

Şimdilerde, Güney Afrika’da tanımlanan ve “Omicron” olarak adlandırılan yeni bir varyantın, salgının alevlenmesine yol açmasından korkuluyor. Dünya genelinde bir panik havası oldu dersek abartmış olmayız.

Omicron Varyantı ile ilgili olarak Nature Dergisi’nde 25 Kasım 2021’de yayınlanan haberden bir özeti sizinle paylaşmak istiyorum:

Güney Afrika'daki araştırmacılar, COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2 korona virüsünün yeni bir varyantının artışını izlemek için çabalıyorlar. Varyant, Delta da dahil olmak üzere diğer varyantlarda bulunan çok sayıda mutasyonu barındırıyor ve Güney Afrika'da hızla yayılıyor.

Nature Dergisi’nin haberine göre bu yeni varyant aşıların ne derece etkili olabileceği konusunu da gündeme taşımış durumda.

Bu yeni varyant ilk olarak bu ayın başlarında Botsvana'da tespit edildi ve ardından, Güney Afrika'dan Hong Kong'a gelen bir kişide ortaya çıktı. Bilim insanları bu varyantı daha ağır bir hastalık yapıp yapmayacağını tespit etmeye çalışıyor.

Güney Afrika'nın Johannesburg kentindeki Witwatersrand Üniversitesi'nde virolog olan Penny Moore, varyantın aşılarla ve önceki enfeksiyonlarla oluşan bağışıklığı atlatma potansiyelini saptamaya çalıştıklarını belirtiyor. Moore, yeniden enfeksiyona yakalanma ve aşılanmış bireylerde hastalanma durumlarına ait ellerinde raporlar olduğunu belirtiyor, ancak “bu aşamada bir şey söylemek için çok erken” diye ekliyor.

Güney Afrika'nın Durban kentindeki KwaZulu-Natal Üniversitesi'nde enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Richard Lessells, 25 Kasım'da Güney Afrika sağlık departmanı tarafından düzenlenen bir basın toplantısında, “Bu varyant hakkında anlamadığımız çok şey var” dedi.

"Mutasyon profili bizi endişelendiriyor, ancak şimdi bu varyantın önemini ve pandemiye yanıt için ne anlama geldiğini anlamak için çalışmamız gerekiyor."

26 Kasım'da, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), B.1.1.529 olarak bilinen suşu “Omicron” olarak adlandırdı.

İngiltere, Oxford Üniversitesi'nde virüs evrimi üzerine çalışan Aris Katzourakis, "Can alıcı bir soru, 'çok fazla değişikliği olduğu için aşının etkinliğini azaltıyor mu?'" diyor.

Araştırmacılara göre B.1.1.529'un Güney Afrika'nın ötesinde oluşturduğu tehdit henüz net değil. Varyantın Delta'dan daha bulaşıcı olup olmadığı da şu an için belirsiz.

..

Her virüs gibi Covid-19 da zaman içinde değişimler geçiriyor. Varyant olarak adlandırılan bu mutant formlar herkesi korkutuyor. Çünkü klinik seyirleri daha ağır olabilir ve şimdiye kadar aşılama ile elde edilmeye başlanan başarıyı ortadan kaldırabilir. Omicron Varyantı bu nedenle ciddi kaygıya yol açtı. Henüz çok yeni tanımlanmış olduğu için elde yeterli bilgi yok. Ancak tüm dünyada sağlık yetkilileri ve devletler önlemler almaya başladı. Bazı konular henüz belli olmasa bile, borsalarda olumsuz etki, petrol fiyatlarında düşme gibi bazı panik davranışları da görülüyor.

Yeni varyantın pandemide yeni bir alevlenmeye yol açmaması dileğiyle.

Not:

  1. Bu yazının hazırlandığı gün Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, MozambikNamibya ve Zimbabve'den Türkiye’ye tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapıları yoluyla seyahatin yasaklandığı duyuruldu.
  2. Bu yazının hazırlandığı gün İngiltere’de 2 kişide Omicron varyantı tespit edildi. Varyant Belçika, Almanya, İtalya ve İsrail’de de görüldü.
  3. Bu yazının hazırlandığı gün Güney Afrika’dan Hollanda Amsterdam’a gelen 60 yolcunun 13’ünde Omicron Varyantı tespit edildi.

 

Anketimize Katılın!