Prime Akademi

Yaratıcılıkta Otantik Olabilmek

Yaratıcılıkta Otantik Olabilmek

Yaratıcılıkta Otantik Olabilmek
Hayatını daha anlamlı ve yaratıcı kılmak elinde mi? Yoksa bu bir fantazi mi? Sadece niyet, gayret ve çaba; sabır ve emekle yönlendirilen hayatların başarıya ulaşmaması durumunda göz ardı edilen tek faktör “şans” olmalı.

Hayatını daha anlamlı ve yaratıcı kılmak elinde mi? Yoksa bu bir fantazi mi? Sadece niyet, gayret ve çaba; sabır ve emekle yönlendirilen hayatların başarıya ulaşmaması durumunda göz ardı edilen tek faktör “şans” olmalı. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilerle olma şansını yakalamamış olmak.

Yaratıcılık gerçeklik içine köklenmiş, müstesna, odaklanmış, gözlemlenebilir ya da hayal edilmeye açık bir durumken  “sen” söz verilmiş topraklarsın – keşfedilmeyi bekleyen! Çabanı, yaratıcınla aynı kanalda buluşmaya yönelt; iki iken bir olmaya.

Yaratıcılıkta otantik (authentic) olmak işin özüyken bunun için gerekli adımlar şöyle sıralanabilir;

Önce cesaret (courage); ilk bebek adımını atabilme cesareti. Gölgeden aydınlığa çıkmak için içindeki çocuğa güven. Sabırla ve nazik adımlarla çocuğu oyuna davet et.

Sonrasında güvenlik (safety);  korkularını yenme ve kendini güvende hissetme. Negatif düşüncelerden, inançlardan uzaklaşıp kendini pozitifle besleme zamanı. Yavaş ve sağlam adımlarla ilerle.

Güç (power) senle olsun. Utangaçlıktan uzaklaş. İçindeki çocuğa ve sesine güven. Gelen her dürtü sana yol gösterecek, bir adım ileriye götürecektir.

Doğruluk, dürüstlük (honesty); gömülü hayallerin ortaya çıkma zamanı. Kelimelerle geçiştirmekten kaçınıp teslim olma anı.

Bağlantı kurma (connection); dinleme, algılama ve aynı ayara gelme vakti. Hata yapmaktan korkmadan, işlemin her anından zevk alma ve sonuca yönelme zamanı. Bilki hata her insan için kaçınılmaz. Sakin, yavaş, sağlam adımlarla oyunda ilerlemeye devam. Keyfini çıkar.

Şefkat (compassion); aşk ile istekle devam edebilme. Korkudan, tembellikten, “yeterince iyi değil” kuruntusundan uzaklaşma vakti. Gerekirse kendine totem yaparak ilerle. Zaman içinde eğlenceyi keşfetmeye devam ederek.

Özgürlük (freedom); tıkanıklıktan uzaklaşma hali. Harekete geç, pekçok şeyden ilham almayı araştır, içindeki çocuğu besle. Spor yap, yoga yap, yürüyüş yap, yemek yap..

En önemlisi de inanç (trust and faith); kendine, hayal gücüne güven. Kaçış noktalarını, hedeflerini, sınırlarını belirle. Kendine güzel bir cam kavanoz al ve içini korkularla, endişelerle, gücenmelerle, umutlarla, hayallerle doldur. Mistik yönünü hiç kaybetmeden oyuna devam et.

Julia Cameron (Artist’s Way) den ilham alınarak yazılmıştır.

 

Sevgiyle,

Ipek Yılmaz

Anketimize Katılın!