Prime Akademi

Yoga

Yoga

Yoga
Yoga, zaman içerisinde, kişiye kazandırdığı holistik (bütünsel) yaklaşımla nelerden mutlu kaldığını uygulayıcısına öğretip yön verecektir.

Klasik tanımını çok defalar açıp okuduğumuz “yoga” ;

“Hayatı -olduğu gibi- insan formunda deneyimleme sanatıdır”.

“Experiencing life in human form as it is”…

Bunun için sahip olduğun tek şeyi  yani “ fiziksel bedenini“ araç olarak kullanırsın.  Yaşadıklarını biriktirdiğin, hikayeni yazdığın, tüm duygu, düşünce ve hislerin toplandığı bedenini.

“Using our body as a vehicle for awakening”…

Yoga, hayatı karşılama sanatıdır. Yaşarken korkularını tanımlamayı ve çözümlemeyi, duygusal yara izlerini kaldırmayı, kendine olan güvenini tazeleyerek güçlendirmeyi öğrenirsin. 

Elindeki tek asetin “beden-zihin bütünlüğü” iken, çözümlemelere başlarsın. İnsan formuna pekçok yönden yaklaşabilirsin. En kolayı fiziksel yaklaşımdır. Pozlarla, asana pratiği ile, nefeslerle onu rahatlatmayı araştırırken beraberinde zihne yönelirsin. İşin en zor kısmı da burasıdır!

Yogada hareketlerde akmaktaki marifeti mat üzerine yansıyan duygularla birleştirmektir esas olan. Korkuları, stresleri, heyecanları dengeleyebilmektir. Nerde durmalı, geleni nasıl karşılamalı, nasıl akmalı ve huzurlu kalmalı. Mat üzerinde pozları araç olarak kullanıp kendini keşfetmeye açarsın. Bu şekilde beden ve hayat kalitesini yükseltmeyi araştırırsın. Yoganın bedene şifa kazandırma özelliği insan doğasına, yaratılışına kodlanmıştır. Yaptığın pratiklerle bu kodlar açılmaya başlar. Uygulama içindeyken bedene disiplin getirmeye başlarsın. Anatomi, fizyoloji, kinesioloji, sinir bilimi (neuroscience), psikoloji, pedagoji, iletişim, felsefe, sanat gibi pekçok formu içinde barındırır yoga. Edinilen her deneyim kişiye derinlik katarak, yeni görüş açıları ve tecrübeler kazandırır.

Yoga, sonu bucağı olmayan bir yolculuktur. Hayat boyu öğrencisisindir bu yolun. Devamlı önüne çıkan yenilikleri karşılayıp, süzgecinden geçirirsin . Yogada dümdüz bir yolda değil de spiral bir yolda ilerlersin daha çok; bakmışsın başladığın yere geri dönmüşsün bazı zamanlar. Bu yüzden pratiklerini bırakma, ısrarlı ve sabırlı ol der bilgeler. O kadar çok bilgi var ki! Bu bilgileri alıp süzmeli, işlemeli, özümsemeli ve kendine elbise yapıp giydirebilmelisin. Dinle, test et ve deneyimle kısaca. Senin için en kalıcı ve hakiki bilgi anlatılanlardan ziyade tecrübe ettiklerin olacaktır.

Yoga, zaman içerisinde, kişiye kazandırdığı holistik (bütünsel) yaklaşımla nelerden mutlu kaldığını uygulayıcısına öğretip yön verecektir.

En büyük kazanımlarından  biri de entellektüel zihni kalple birleştirmektir.

Sevgiyle ve Sağlıkla kalın,

Ipek Yılmaz

Anketimize Katılın!