Prime Akademi

Yazarlarımız

İçinden Geldiği Gibi
28 Şubat 2021 Pazar

Beslenme, varoluş sırları, mutluluk, sevgi, doğallık, özgünlük..  Hayata dair aradığımız tüm cevaplar tam da gözümüzün önünde sereserpe durmakta. Aklımıza gelen her konuda doğa ana bize ihtiyacımız olan tüm cevapları sunuyor. Güzel olan ise bu cevaplara ulaşmak için para harcaman veya uzağa gitmen gerekmiyor.

Hayatta danışabileceğimiz tek kaynağı insan olarak görmek, yaşam denilen büyük resmin çok sınırlı bir kısmına bakmaktır. Uzman olarak gördüğümüz insanlar ve bu insanların yazdığı kaynaklar 6,5 milyon yıllık bir insanlık geçmişine dayanırken, evrenin kadim bilgisi 13.8 milyar yıla dayanıyor.

Daha çok şeye sahip olmak, daha güzel hissetmek, daha genç ve seksi görünmek, zamanı çoğaltmak gibi arzular taşıyoruz. Günümüz insanlarına baktığımızda tüm uğraşın, çabanın farklılaşmak üzerine dayandığını görürüz. Farklılaşma ihtiyacı  ise içinde eksik olduğumuz ve tamamlanma gerekliliğimiz düşüncesini barındırır. Bu yetersizlik algısı, bize eksik hissetmeye, değersizlik duygusuna, özsaygı ve özsevgi eksikliğine sürükleyen ana arterler. Tam da bu sebeplerle, biricik olmaya çalışır ve çabalarken ötekileşmeye başlıyoruz, doldurmaya çalıştıkça boşalıyoruz.

Evrene, doğaya bak; bizden başka hangi canlı türü bu duygularda? Peki, bu taraftan baktığında evrenin en gelişmiş türü İnsanoğlu sence ileride mi yoksa geride mi?

Evrensel zeka içerisinde her şey tam ve mükemmelken ve sonsuz uyum içerisindeyken, hissettiğimiz bu yanılsamadan ekleyerek değil azaltarak çıkabiliriz. Doğduğumuz günden bu yana bize hangi kabukların örüldüğünü fark ederek ve bu kabuklardan özgürleşmeyi seçebilir ve bu sayede merkezimize, en mükemmel halimize evrilebiliriz. 

Hayat amacımız mutluluk iken ve mutlu olmaya çalışırken mutsuzluğu garantiliyoruz. Bizler mi yoksa diğer türler mi daha mutlu hayatlar yaşıyor. Bizim bilmediğimiz hangi bilgiye sahip diğer türler? Zekamız bize güç mü güçsüzlük mü getiriyor? Doğaya bak; içerideki dengeyi, paylaşımı, bütünlüğü, kusursuzluğu görebiliyor musun? Unutma; tüm cevaplar; tabiat anada: ''ilk evimizde ..''

 

Sezin Çağlayan

Bu yazıyı toplam 21 kişi okudu.
Yorumlar
Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu siz ekleyin!...
Anketimize Katılın!