Prime Akademi

Yazarlarımız

Yazının Önemi ve Bilişsel ve Beyinsel Gelişimde Kalemin Yeri
28 Şubat 2021 Pazar

Bazen çok zordur konuşmak. Aslında dağ gibi birikmiştir içimizde ama boğaz dardır. Zor akar…ağızdan dökülmez sözler. Bazen dökülmediği de iyidir. Ya seni acıtacaktır ya da karşıdakini. Ama içeride yara yapar. Anlayacağın o sözler dökülsün dökülmesin, öyle veya böyle seni acıtır. İşte bu durumda yazmak ilaç gibi gelir insana. Boğazdan dökemediğin sözler, duygular, sessizce parmaklarının arasından dökülür. Dağ erir. Eridikçe nefes kolaylaşır. Nefes kolaylaştıkça kalp iyileşir.

Yazmak işte böyle tılsımlı bir şeydir. Hele elinde sevdiğin, sana özel anlamlandırdığın kalem, bir de herhangi bir kâğıt parçası varsa, iyileştirme gücü daha yüksektir.

Araştırmalara göre yazmanın iyileştirici etkisi var: Beynin düşünme, dil, hafıza alanlarında pozitif etkisi birçok araştırma tarafından kanıtlanmış. Peki, beyin fonksiyonlarını artıran yazma eylemini biz neden ihmal ediyoruz? Bazı insanlarda inanılmaz bir arzu ve tutkuyken yazmak, neden bazılarımız elimize kalem bile almıyoruz? Bunu cevaplamak zor ama belki yazmak isteyen ama bir türlü yazmaya başlayamayanları anlamaya çalışabiliriz. Bu kişiler aslında yazma ihtiyacını duyan kişiler. Beyin nasıl bedenimiz susadığında, acıktığında sinyaller veriyorsa, yazmaya açlığımızda da sinyaller veriyor. Fakat ihtiyaçları gidermenin kolaylığıyla eylem tercihlerimizi yapıyoruz. Yazmak zor geliyor; spor yapmak gibi. Spor yapmanın bedenimize ömrümüze neler kattığını bilmemize rağmen yapmıyoruz. Bunun için enerjiye, disipline ve alışkanlığa sahip değiliz. Yazmak ise daha çok içe dönmeyi, sakinleşmeyi, durup farkındalığını artırmayı gerektiriyor. Fiziksel olarak daha kolayken ruhsal olarak dinginleşmek gerekiyor. Spor yapmayan, yapamayanlara tavsiye ederim. Beden kaslarına hedeflenemiyorsanız, beyin kasına hedeflenin!

Yazmayı başarırsanız da kalemle yazın. Kendi tecrübeme göre kalemle yazdığımda duygu düşüncelerimin derinliğinde kaybolup inanılmaz keyif alırken, bu noktaya klavye kullanırken gelemiyorum. En duygulu yazılarım kalemimin ucundan dökülüyor. Ben ki teknolojiye düşkün kişi, kitap, defter ve kalem konusunda teknolojiden uzak durmaktan daha mutlu oluyorum.

Araştırmalara sorarsanız; bilişsel ve beyinsel gelişimde kalemle yazmanın bir çocuğun duygu ve düşüncelerini aktarma yeteneğini kazandırdığı gibi yaratıcılığını da artırıyor. Bunu motor gelişim becerileriyle de bağdaştırıyor. El ayak beyin duygu koordinasyonu!

Neden sıkıldığımızda, bir toplantıda veya azar işitirken sınıfta elimizde kalem önümüzde defter sürekli yuvarlaklar, çizgiler, desenler çizerdik? Düşünmeden geçemedim!

Yazabilir Kalın

Ebru Güven

Aralık 2019

 

Bu yazıyı toplam 20 kişi okudu.
Yorumlar
Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu siz ekleyin!...
Anketimize Katılın!